Mnozí z nás se naučili chodit na nákupy každý den, což může vypadat jako pohodlná volba. Nepřemýšlíme nad tím, dělají to přece všichni. Ale, co když to vůbec není tak pohodlné a hlavně ani výhodné, jak se to tváří?
Já se dlouho smála babičce, že akce řeší, myslela jsem si, že to je jen zábava pro seniory, ale tvl to je zlatý důl! 😀
Mega mě tohle nakupování do zásoby baví.
Takže se pojďme podívat na to, jaké má změna mindsetu a nákupního chování výhody:
1. Úspora času
Každodenní nákupy představují značnou ztrátu času. Kolikrát jste se ocitli ve frontě na pokladně, zatímco jste si říkali, že jste mohli být dávno doma? Při nakupování jídla v akci si můžete naplánovat jeden větší nákup týdně nebo měsíčně. Tím ušetříte nejen čas strávený v obchodě, ale také energii, kterou byste jinak museli vynaložit na každodenní rozhodování o tom, co koupit. Tohle plánování zabere tak maximálně 10-20 minut a to strávíte v obchodě průměrně na jednom nákupu.
2. Úspora peněz
Jídlo nakupované v akci je většinou mnohem levnější než běžné ceny. Když budete nakupovat potraviny jenom v akci, opravdu výrazně snížíte útratu za potraviny. Nejsou to stovky, ale tisíce měsíčně! Nejlepší na tom je to, že se nemusíte nijak okrádat. Slevy jsou na kvalitní potraviny, které si normálně kupujete. Když získáte představu o tom, kolik toho třeba za měsíc sníte, snadněji se vám bude nakupovat třeba 20 kg rýže na jeden nákup 🙂 tohle je hlavně o změně myšlení. Často tak můžete nakoupit i větší množství potravin, které vám vydrží delší dobu, což je efektivní způsob, jak šetřit.
My takhle jen na nákupu mletého masa ušetřili posledně 1080 Kč – koupili jsme 12 kg v akci za 90 Kč / kilo. A to se vyplatí, nemyslíte 😉?

Ušetřeno 1080 na mase, 100,- sýru, 130,- šunce, 150,- cibuli, 320 na bramborách
3. Pohodlí
Mít zásoby jídla doma znamená mít vždy po ruce to, co potřebujete. Upřímně miluju ten pocit, že mám doma vlastně takový malý obchod 🙂 A to aktuálně žádné velké zásoby nemáme (ale postupně tvoříme a napíšu na to téma článek 😉 ). Vždycky mám z čeho uvařit a nejsem omezena na „zbytky“ aka „co dům dal“, ale uvařím fakt plnohodnotné jídlo. Když nevím co uvařit, můžu zadat do googlu kuře, smetana, špenát, rýže a najde mi to recept 🙂 a nebo experimentuju s Chatem GPT, který mi ty recepty vyrobí na míru. Když máte doma vše, co potřebujete. neztrácíte čas v obchodě a vymýšlením, co nakoupit a můžete si tak užít čas s rodinou nebo na jiné aktivity, které máte rádi. To je skutečné pohodlí.
4. Změna návyků
Mnozí z nás si vytvořili návyky, které považujeme za pohodlné, ale ve skutečnosti nám nepřinášejí nic pozitivního. Například, když slyšíme někoho říkat, že „na maso v mrazáku musí myslet, aby ho předem vyndal“, a že ho to otravuje, je ironické, že mu nevadí chodit pro maso x krát týdně do obchodu. 🙃 Tento stereotyp, že denní nákupy jsou normální, nás často odvádí od efektivnějších a pohodlnějších způsobů, jak nakupovat. Myslíme si, že nám nový návyk bere svobodu, kterou nám prodává společnost, ale vůbec si neuvědomujeme, že tohle není svoboda ani náhodou.
5. Menší plýtvání
Když máte zásoby jídla, můžete lépe plánovat své jídlo a tím snížit plýtvání. Můžete si připravit jídelníček na týden dopředu a nakupovat tak, abyste měli všechny potřebné ingredience. To znamená, že se vyhnete situacím, kdy se jídlo kazí, protože jste ho nekoupili včas, nebo jste zapomněli, co máte doma. Osobně mám ráda reverse meal planning – způsob plánování jídla kolem zásob, díky kterému nejenže ušetříme, protože vařím z toho, co jsem nakoupila ve slevách, ale také cirkulujeme jídlo, kterým jsme se zásobili.
6. Zdravější stravování
Při větším zásobování se můžete také více zaměřit na zdravější volby. Když máte doma zdravé potraviny, je snazší si připravit kvalitní jídlo. Místo toho, abyste každý den chodili do obchodu a lákali se na rychlé a nezdravé občerstvení, mňamky na pokladně nebo pečívko, když nakupujete hladoví a unavení z práce 🙂 Doma budete mít všechno nejen na zdravý oběd, ale klidně i pečivo a něco na něj na mrazáku.
Slovo na konec
Mít zásoby jídla, které jste koupili v akci, přináší mraky výhod, které by neměly být přehlíženy. Úspora času, peněz, pohodlí a zdravější stravování jsou jen některé z nich. Zkuste se zamyslet nad svými návyky a zhodnotit, zda by pro vás nebylo přínosnější změnit svůj přístup k nákupům. Možná zjistíte, že to, co považujete za pohodlné, ve skutečnosti pohodlné není a s novými návyky objevíte jiný rozměr svobody jak časové tak finanční 😉