Když už jedete v budgetingu a vyhradili jste si nějakou částku na šetření, brzy začnete řešit, jak nenechat ty pracně ušetřené peníze sežrat inflací, která je ročně i 11%.
Já jsem to řešila intenzivně, zaplatila si kurz Investování pro holky, bylo to za ty 4 000 Kč cca fajn, ale reálně jsem pak skončila u Portu, protože je fakt mega easy, je to propojené s mým Airbank účtem a taky já prostě nemám ráda Excel a čísla taky nejsou moje silná stránka. 🙃
O blbuvzodrnosti svědčí snad i to, že jsem si tam založila jeden účet, na který jsem reálně úplně zapomněla a žil si svým životem až do září letošního roku. Měla jsem ho tam cca 2 roky. Vložila jsem 16 000 Kč a vydělala jsem 4000 Kč.
Jakože WHAT?!
To je zhodnocení 25% pokud se nemýlí oko mé absolutně nematematické.
Tady na to můžete hodit oko své modravé

Ale bacha! První rok tam třeba ty výnosy jenom klesaly – válka na Ukrajině atd.
Neřešila jsem to, beru to jako nástroj pro dlouhodobé investování. Alespoň takových 10 let. To se to riziko pak dost zprůměruje.
Pokud vás to zaujalo a hledáte něco pro investiční začátečníky, čemu se vlastně nemusíte ani moc věnovat a peníze vám tam v dlouhodobém horizontu pořád rostou. Jdeme na to.
Co je Portu?
Odborně z netu:
Portu je moderní investiční platforma, která umožňuje lidem investovat snadno a efektivně. Je navržena tak, aby byla přístupná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Portu se zaměřuje na automatizované investování, které využívá principy diverzifikace a dlouhodobého zhodnocení, což pomáhá klientům dosáhnout jejich finančních cílů.
Laicky:
Na Portu mi stačí se zaregistrovat, vyplnit dotazník, kde zjistí, jak jsem ochotna riskovat, kolik vydělat, za jak dlouho atd. a podle toho mi doporučí hotové balíčky investičních portfolií.
Zaregistruju se, vyplním test, pošlu si tam peníze, nastavím si trvalý příkaz a pak už se jen koukám, jak se mi peníze množí (většinou).
Výhody:
1. Nepotřebuju o investování vědět prakticky nic.
Samozřejmě pokud vím, je to pro mě výhoda a můžu si třeba vybrat portfolio podle sebe atd. a hlavně asi víc vím, proč se mi tam ty peníze množí 🙂
Na začátek je fajn kalkulačka, kde vidíte, jak se to tam může množit. Stačí zadat výši prvního vkladu (může být libovolná), kolik chcete dávat pravidelně na účet, jak dlouho budete investovat a pak jak moc jste ochotni riskovat (1 nejméně, 10 nejvíce).

2. Diverzifikace čili nesázíš na jednoho koně
Česky rozdělení – investují peníze ne do jedné Coca Coly, ale do více podniků i typů investic – akcie, dluhopisy a další.
Díky této diverzifikaci se snižuje riziko – nevsázíte na jednoho koně, který si může zlomit nohu a pak jste v háji, ale na více koní – a zvyšuje potenciál zhodnocení.
Na webu mají pěknou tabuličku zhodnocení v čase od roku 2013

3. Automatizované investování
Stačí si na svém účtu nastavit trvalý příkaz. Je to lepší než tam najednou hodit nějakou větší částku a pak nic. Hodnota peněz se v čase mění a stejně tak i hodnota investic – proto když budete investovat pravidelně, laicky řečeno můžete trefit nákup v akci a hodně na tom vydělat.
Na Portu máte možnost využít automatizované investování, což znamená, že si nastavíte pravidla a Portu se postará o zbytek. To zahrnuje rebalancování portfolia a reinvestování dividend. Díky tomu nemusíte řešit prakticky nic.
4. Nic netají – ani poplatky
Na Portu je fajn, že jsou opravdu transparentní na rozdíl od konkurence. Poplatky si najdete v pohodě na webu a nejsou nikde schované malým tenkým písmem. Poplatky za správu začínají na 0,6 % ročně, což je konkurenční sazba v porovnání s tradičními investičními fondy.
5. Vzdělávání a podpora
Další výhodou Portu je, že nabízí vzdělávací materiály a podporu pro investory. Můžete se dozvědět o různých investičních strategiích, trendech na trhu a dalších důležitých aspektech investování. Tento přístup vám pomůže cítit se sebevědoměji při správě svých financí.
6. Flexibilita a kontrola
Investování na Portu vám dává flexibilitu. Můžete investovat pravidelně nebo jednorázově, a pokud se vaše finanční situace změní, můžete snadno upravit své investice nebo vybrat své prostředky. Tohle je za mě fajn.
Já osobně si tam posílala někdy 500,- někdy 5000,- a pak třeba skoro 2 roky vůbec nic. Zpětně bych si nafackovala, protože bylo samozřejmě nejvýhodnější tam tehdy ty peníze dávat, abych nakupovala v oné slevě, když to teď šlo tak hezky nahoru, ale co už.
Když člověk třeba podniká nebo nemá pravidelně stejný příjem / má větší jednorázové výdaje, může si ten trvalý příkaz klidně zrušit a neposílat tam nic a nic ho to nestojí. Tohle je super.
Slovo na konec
Investování na Portu představuje skvělou příležitost pro všechny, kdo chtějí začít budovat své finanční rezervy. Mít peníze na účtu znamená nechávat se o peníze připravovat, páč je požírá inflace a to dost výrazně.
Taky je fajn mít peníze na více místech, než spoléhat na jednu instituci.
Já osobně tam mám více typů účtu a to včetně toho pro děti a teď přemýšlím i nad tím důchodovým. O těch ale třeba příště.
Pokud hledáte způsob, jak své peníze efektivně zhodnotit a jste ochotni nechat peníze rozmnožovat aspoň pár let, Portu je určitě platforma, která by vám mohla sednout.
Disclaimer: Za svoje peníze zodpovídáte sami. Tohle není žádný odborný návod, ale sdílení zkušeností totálního laika. Ivestováním můžete peníze i ztratit, myslete na to.